Archeopark se dnes rozprostírá v oblasti, kde dříve bývalo opevněné hradisko (z doby ještě před příchodem Slovanů), pod kterým protékala řeka Olše. Osidlování této oblasti probíhalo ve dvou fázích:

1. fáze osídlení – pravěké období a období starší doby železné v letech 800 – 400 let př. n. l.,

2. fáze osídlení – slovanské období. Právě v tomto období se v těchto místech budovalo mohutné hradisko, které sloužilo jako mocenské a hospodářské centrum. Hradisko bylo v 11. století Slovany postupně opuštěno a veškeré správní, obchodní a obranné aktivity se přesunuly na Zámecký vrch v dnešním polském Těšíně, kde byl vybudován hrad, který od 13. století sloužil jako sídlo těšínských knížat. Proto se také někdy hradišti v Chotěbuzi-Podoboře říká "Starý Těšín".

V dnešní době patří tento archeopark k nejlépe zdokumentovaným archeologickým lokalitám v České republice.

Archeopark Galery Archeopark Galery

V roce 2016 byl archeopark po dvouletých rekonstrukcích znovuotevřen s rozšířenou expozicí v akropoli hradiště. Archeopark byl doplněn o bezbariérový vstup s novou vstupní budovu s expozicí a výukovým centrem. Vybudování vstupního objektu s prostorem pro další expozice, rozšíření expozice v akropoli hradiště, zajištění bezbariérového vstupu do archeoparku a chybějícího sociálního zázemí stálo téměř 50 milionu korun.

Vstup do archeoparku před rekonstrukcí (do roku 2014):

Rekonstrukce vstupu do archeoparku (rok 2015):

Bezbariérový vstup do archeoparku po rekonstrukci (od roku 2016 s novou vstupní budovou i ostrahou :)