Hazardní hry ve starověkých civilizacích

Hazardní hry ve starověkých civilizacích

Když hovoříte o hazardních hrách, obvykle jde o kasina, baccarat, ruletu, loterii, kostky apod. Ale přemýšleli jste někdy o tom, kdy nebo jak hazardu vzniká? Faktem je, že některé formy hazardních her existovaly v téměř stejné formě po tisíce let.

Hazard je pro Řeky zajímavý od starověku a zdá se, že jsme nezapomněli na špatné návyky minulosti. Kdo by si myslel, že původ pokeru se datuje do minoanské civilizace před více než 3500 lety? V dnešní době se domníváme, že hodit dvojitý šest do hry s kostkami má štěstí a to také má starodávný původ. Před tisíci lety se dvě šestky nazývaly “hodem Afrodity” a naznačovaly vítězství ve hře.

Z odkazů v Homeru a jiných starověkých textech můžeme zjistit, že hazardní hry byly ve starém Řecku široce používány. Kostkové hry, hlava a ocasy a další hry založené na “štěstí” vždy hrály různé skupiny. Zvláštní místa existovala dokonce i tam, kde lidé hýčkali s hazardními hrami. Nicméně, stejně jako dnešní kasina, tato místa nesla špatnou pověst a bylo považováno za hanebné, aby někdo tam šel. Lidé by ztratili štěstí v hazardních hrách, přesně stejným způsobem, jakým dnes děláme. Nicméně ve starověkém Řecku hráči měli podporu několika Gods – Hermes a Pan. Dokonce i Bohové hráli hru nebo dva – v řeckém bájesloví Zeus, Hades a Poseidon hráli “házet kostky”, aby mezi sebou rozdělili vesmír.

Většina starých řeckých autorů a filozofů odsoudil hazard a zmínil se, že v určitém okamžiku se hazard stávalo jako epidemie, což vedlo k vládnímu opatření ke snížení těchto aktivit. Je zřejmé, že kdykoli existuje hazardní hry, podvádění jde rukou ručně, a to se stalo i v dávných dobách.

Dáma je hra, která byla ve starověkém Řecku nazývána “tilia” a v římské době byla nazývána hra 12 řádků. Scény na keramice ukazují, že sázky na zvířecí zápasy (včetně kuřat, ptáků a psů) byly rovněž aktivní a z tohoto důvodu by byly chovány zvířata.

Hazardní hry ve starověkých civilizacích

Hlavy a ocasy byly také populární a hrály se skořápkou a později v římském období s mincí, jak je tomu dnes. Kostky byly oblíbenou starověkou řeckou hrou, kde používaly tři kostky z hlíny a později hra pokračovala v římské éře, ale počet kostek byl snížen na dvě a v těchto formách pokračuje i dnes.

Ve starověkém Římě se hazardní hry praktikovaly mezi otroky a mistry a po určitou dobu byly oblíbené i u císařů. Ve staré Číně, Egyptě a islámu byla také oblíbená hazardní hra. Můžeme také nalézt odkazy v židovském Talmudu a buddhismu. Ve všech případech byl v určitém okamžiku regulován a hrozivý trest by zasáhl hazardní hráči. “Odlévání losů” bylo ve starém Římě oblíbenou praxí v oblasti hazardních her a v biblických textech jsou dokonce odkazy na to, že římští strážci hodili losy pro Ježíšovo oděv během Ukřižování. Hazardní hry byly používány k vyřešení sporů nebo k odhalení odpovědí “odpovědí bohů na otázky”.

V Číně máme hru keno, která se hraje s kartami s čísly od 1 do 80 ve čtvercích. Bylo vám povoleno kroužit sadu čísel a pak by se měla uskutečnit loterie (podobně jako v dnešním lote), abyste identifikovali “šťastné” čísla. Původ této hry se datuje před 2 000 lety a původní hra byla nazývána “lístkem bílých holubů”. Hra by měla být povolena v herních domcích se souhlasem guvernéra provincie, který by získal procento zisků. Další hazardní hra byla vynalezena Číňany v roce 2300 př.nl pomocí dlaždic a v roce 900 AD Číňané vynalezli karetní hry zdobené lidskými formami, které později rozšířily po celé Evropě Mamalukové (následovníci islámu), kteří používali tvary a později i Evropané nastavili karty tak, aby ukazovali Kings a Queens, které vidíme dnes v balíčcích karet.

Neuvěřitelně byly objeveny kostky objevující se za 40 000 let a výkresy her v jeskyni poskytují další důkaz, že hry a hazardní hry jsou již dlouhou dobu. Zdá se, že hazard je velmi v naší povaze.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *